Vypadávání vlasů je zcela přirozený proces, který se v různé míře týká každého z nás. Průměrně vypadne člověku za den až 100 vlasů a pravidelně nastávají období, kdy vlasů vypadává mnohem víc, což bývá typicky na jaře a na podzim. Problém nastává, když vlasy vypadávají dlouhodobě ve vysoké míře. Ačkoliv trápí nadměrná ztráta vlasů především muže, nevyhýbá se ani ženám.
Velmi často se lze setkat s tvrzením, že za plešatěním stojí vysoká hladina testosteronu. Co je na této tezi pravdy? Jaká je spojitost mezi vypadáváním vlasů a hladinou testosteronu?
Padání vlasů je přirozené
Množství, kvalita a maximální délka vlasů každého jedince jsou do značné míry geneticky předurčené. Každý se narodí s určitým množstvím vlasových folikul, což je tkáň, ze které vlasy vyrůstají. Kvalita těchto folikul je rovněž dána dědičně, stejně jako rychlost růstu. Průměrně vlasy rostou o 0,3 až 0,4 mm za den, tedy zhruba o 1 cm za měsíc. V mládí rostou vlasy rychleji a udržují si svůj cyklus. S přibývajícími lety rostou pomaleji, snižuje se jejich kvalita a zkracuje se období aktivního růstu.
Dalším důležitým pojmem je růstový cyklus vlasu, který nevyjadřuje samotnou rychlost růstu popsanou výše, ale definuje, jak dlouho (kolik let) vlas roste. Růstový cyklus vlasu trvá mezi třemi až pěti lety, u některých z nás je to dokonce až deset let. Každý vlas prochází životním cyklem, kdy po období aktivního růstu nastává klidové stadium trvající asi 3 měsíce. Potom vlas sice vypadne, ale z jeho vlasové folikuly začne okamžitě růst vlas nový a celý cyklus se opakuje.
Podle toho, v jaké z výše uvedených fází se vlasové folikuly nachází, ji můžeme rozdělit do dvou skupin. Jedná se zaprvé o aktivní folikuly, které produkují nové vlasy. Zadruhé o neaktivní folikuly, které se nacházejí v klidovém stadiu. Množství neaktivních folikul se pohybuje mezi 10–20 %.
Dihydrotestosteron a jeho vliv na vlasy
S přibývajícím věkem trápí mnoho mužů nadměrné vypadávání vlasů, na což má vliv mnoho faktorů. Nejčastějším typem vypadávání vlasů u mužů je androgenetická alopecie, jejíž rozvoj je podmíněn zejména geneticky. Dříve měli odborníci za to, že androgenetickou alopecii způsobuje především vysoké množství testosteronu, respektive jeho metabolitu dihydrotestosteronu (DHT) v krvi. Dihydrotestosteron je představuje zjednodušeně aktivnější formu testosteronu a má zásadní vliv na rozvoj mužských pohlavních znaků během puberty (růst ochlupení, změna hlasu, vývoj penisu a varlat, produkce spermatu atd.). Zhruba 10 % testosteronu se v těle přeměňuje na DHT a platí tedy, že čím víc je v těle testosteronu, tím víc DHT vzniká.
V souvislosti s padáním vlasů je hladina dihydrotestosteronu důležitá v tom, že vlasové folikuly jsou na tento hormon velmi citlivé. Folikul totiž pokryje olejovitou strukturou a k vlasu se tak nedostává krev, voda a živiny. Důsledkem toho folikul postupně slábne a přestávají z ní růst nová vlasová vlákna, čímž vzniká pleš.
Za vším hledejte geny
Ačkoliv se výše popsaný vztah mezi hladinou dihydrotestosteronu a ztrátou vlasů zdá poměrně přímočarý, skutečnost je trošku komplikovanější. Celková kvalita a odolnost vlasových folikul vůči DHT je dána geneticky. To znamená, že pokud má někdo dědičně málo odolné a na DHT citlivé folikuly, může začít plešatět i při relativně nízké hladině DHT. Z toho vyplývá, že na padání vlasů má vliv primárně odolnost folikul spíše než množství testosteronu, respektive DHT. Tendence k nadměrné ztrátě vlasů je tedy dána především dědičně – geny mají na plešatění dominantní vliv.
Důležité jsou i další faktory
Kvalita a zdraví vlasů odrážejí stav celého organismu, včetně psychického i fyzického rozpoložení. V současné době souvisí nadměrná ztráta vlasů čím dál častěji s dalšími faktory.
Jsou jimi především:
- Přebytek stresu, během kterého se vlasová pokožka nedostatečně prokrvuje a nedostává se jí adekvátní množství důležitých živin.
- Nekvalitní strava s nedostatkem vitamínů se na kvalitě a množství vlasů může rovněž negativně podepsat. V tomto směru jsou pro lidské tělo nepostradatelné vitamíny A, B, C a H, minerál zinek a omega-3 mastné kyseliny. Pokud se tělu těchto živin nedostává z jídelníčku či doplňků stravy, může být následkem vypadávání vlasů.
- Nedostatečná péče o vlasy a pokožku hlavy bývá také příčinou snížení kvality a množství vlasů. O vlasy i pokožku hlavy je podle jejich typu ideální pečovat vhodnými produkty, jako jsou šampony, vlasová séra a posilující kúry.
- Vedlejšími účinky léků může být narušen vlasový cyklus nebo urychleno střídání aktivní a klidové fáze.
Genetiku neovlivníme, životní styl ano
Ačkoliv je tedy známá souvislost mezi zmenšováním a oslabováním vlasových folikul a množstvím testosteronu, respektive jeho aktivnější formou dihydrotestosteronu v těle, náchylnost k padání vlasů u některých jedinců je dána především geneticky. Pokud má někdo ve své DNA zakódované oslabené vlasové folikuly, může u něj k nadměrnému vypadávání vlasů dojít při libovolné hladině DHT. Geny jsou faktorem, který má na množství a kvalitu vlasů největší vliv a není tedy v našich silách jej ovlivnit.
Významné jsou ovšem i další faktory, které vhodnou úpravou životního stylu ovlivnit dokážeme. Na množství, kvalitě a celkovém zdraví vlasů se pozitivně podepíše nízká míra stresu, kvalitní výživa s dostatkem prospěšných živin a správná péče o vlasy a pokožku hlavy. Pokud se zaměříte na tyto faktory, prospějete tím nejen svým vlasům.