Nemusí se jednat jen o problémy týkající se intimního života: mít vedle sebe chlapa, který se mračí a štěká na celý svět, netěší žádnou ženu. A tak místo toho, abyste nad tím mávli rukou, pojďte tyto změny řešit. Možná je příčinou nízká hladina testosteronu.
Testosteron je steroidní hormon ze skupiny androgenů, který zastává celou řadu důležitých rolí. Vzniká přirozenou cestou ve varlatech a v buňkách nadledvin. Přirozená produkce testosteronu začíná klesat kolem 30. roku, a to zhruba o 1 % ročně. K jeho postupnému ubývání dochází zcela přirozeně a nevyhne se mu žádný muž. Každý ale na tuto změnu hladiny testosteronu reaguje jinak. U některých mužů navíc nastupuje mnohem dříve nebo může být výraznější a více limitující než u jiných. V každém případě je namístě zvážit efektivní řešení. Testosteron, i když se o něm mluví zvláště v souvislosti s libidem, svalovou hmotou, nebo dokonce agresivitou, je v těle mnohem zásadnější, než jste možná tušili.
Nízká hladina testosteronu není jen menší libido
K rychlejšímu poklesu testosteronu přispívá mimo jiné i špatná životospráva, nedostatek pohybu, přemíra stresu a další faktory. Příznaky nízké hladiny testosteronu bývají fyzického rázu, mužům rychleji dochází síla, ztrácí se svalová hmota a naopak přibývá tuk. Zvláště v oblasti břicha je tato změna nejmarkantnější. Vinou ubývajícího testosteronu dochází také k obtížím v sexuální oblasti. Příznaky jsou ale také psychického rázu. U mužů se objevuje nízké sebevědomí, zahořklost nebo přecitlivělost, ale i stavy úzkosti nebo neschopnost navazování kontaktů. Problémy se dostavují i s koncentrací a spánkem. Zkrátka už se necítíte tak dobře jako dřív.
Pokud se vás špatná nálada zcela bezdůvodně drží a nezažene ji ani procházka parkem, vydatný spánek nebo příjemné chvíle s blízkou osobou, je načase uvažovat nad návštěvou odborníka. „Duševní nepohoda, akutní nebo chronická, se týká všech a muži nejsou výjimkou. V dnešní době se setkáváme s nárůstem klientů, kteří se rozhodli vyhledat naši pomoc. Je to způsobené jak vlivy celosvětové situace, tak i různými faktory, mezi které může u mužů patřit i nižší hladina testosteronu. Jsme rádi, že moderní medicína umožňuje řešit přirozenou cestou i tyto nastalé potíže a v kombinaci s psychoterapií dává mužům naději na spokojenější život,“ říká Chádí El Moussawi, zakladatel platformy Terap.io.
Nic není ztraceno
Jednou z možností, jak napomoci optimálnímu navýšení hladiny testosteronu, je testosteronová terapie. Jedná se o diskrétní a bezpečnou léčbu, která není náročná a přitom může kvalitu života zlepšit mnohonásobně. Na začátku je nutné udělat několik vyšetření, krevní odběry a změřit aktuální hladinu testosteronu v organismu. Pak už jen lékař navrhne řešení, jak vrátit tělu optimální hodnotu tohoto hormonu. Průběžnými kontrolami pak lékař zjišťuje, jak se hladina testosteronu dostává na potřebnou hladinu.