Zatímco před půlstoletím byly znakem mužnosti hlavně fyzická síla, dominance ve vztazích i sexuální oblasti a také emocionální nedostupnost, dnes je tento přístup považován spíše za toxický. A to jak pro samotné muže, na které byl díky těmto stereotypům vytvářen velký tlak, co se týká výkonu, tak i pro partnerské a společenské vztahy. Dnes se diskuse o tom, co definuje moderního muže, posouvá do zcela nové roviny, která je pro celkovou náladu ve společnosti příjemnější. Hlavní je totiž spokojenost, otevřenost k novým poznatkům, schopnost využívat svůj volný čas aktivně, uvědomovat si sám sebe a své potřeby, ale také emoční inteligence. Je tedy na čase sejmout pomyslnou masku „superhrdiny“, který nepotřebuje s ničím pomoct, a začít se starat o své fyzické i duševní zdraví, třeba i za pomoci odborníků
Za vším hledej stres
Jedním z velkých strašáků celkového zdraví je totiž stres. Právě on je jedním z hlavních důvodů, proč mužům ubývá v těle testosteron, cítí se mizerně po všech stránkách a chybí jim energie, i když jsou v produktivním věku. Klesající testosteron ale neznamená, že je muž méně mužem, znamená to, že se potýká s mnoha obtížemi, které mu mohou nadmíru znepříjemňovat život. A tyto problémy je důležité pojmenovat, najít jejich příčinu a hlavně je řešit.
Pro nastartování procesů tvorby testosteronu v těle je samozřejmě důležitý zdravý životní styl, pohyb a kvalitní jídelníček. Důležitá je ale také blízkost ostatních lidí, ať už jde o přátele, se kterými trávíte aktivně volný čas, nebo o osoby, s nimiž sdílíte intimní život. Ten je ostatně pro tvorbu testosteronu velmi důležitý. Pokud ale právě v intimním životě nastávají obtíže, nejen mužům se o nich špatně hovoří, stydí se a raději je neřeší. Kvůli tomu se problémy prohlubují a často již nestačí změna životního stylu, ale je nutné navštívit odborníka a stanovit příslušnou léčbu. „To, že člověk o svých problémech mluví, mu pomáhá je lépe pochopit a také najít jejich řešení. Důležité je mluvit se svými blízkými, kterých se problémy možná také týkají, ale i s někým mimo svůj okruh, kdo poskytne zcela nový a nezávislý pohled na věc nebo vlastní zkušenosti. Neznamená to ale, že by člověk měl řešit své problémy s každým na potkání. Ideální je v mnoha případech právě terapeut, psycholog, zkrátka specialista, který umí klást správné otázky, nehodnotí, ale provází problémem až k jeho řešení,“ říká Chádí El-Moussawi z platformy Terap.io.