Slovo testosteron si většina z nás správně spojí s muži. A jedná se skutečně o nejdůležitější mužský hormon produkovaný Leydigovými buňkami ve varlatech. Testosteron je zodpovědný za rozvoj sekundárních pohlavních znaků, a tak je jeho hladina nejvyšší v období dospívání.
Nejdůležitější mužský hormon
Mužský hormon testosteron se během puberty zásadně podílí na rozvoji sekundárních pohlavních znaků, ke kterým patří například růst vousů a ochlupení, mutace hlasu či produkce spermií. Kromě toho, že testosteron zásadně ovlivňuje mužskou sexualitu a libido, má vliv i na vývoj mozku, chování a psychiku.
Testosteron se řadí do skupiny anabolicko-androgenních steroidů. Anabolický přitom znamená budující. V této souvislosti se jedná o látky, které podporují proces proteosyntézy, kdy z aminokyselin vznikají bílkoviny a tím se budují svaly. Řecké „andros“ znamená „muž“, což odkazuje k tomu, že jde o hormon typický pro muže. O testosteronu se nejčastěji hovoří v souvislosti s libidem a skutečně má tento hormon zásadní podíl na sexuální touze a aktivitě. Jeho účinky na lidský organismus jsou ale mnohem pestřejší. Hladina testosteronu totiž ovlivňuje například také naší fyzickou výkonnost při sportu.
Jak konkrétně testosteron ovlivňuje sportovní výkonnost?
- Podporuje budování svalové hmoty tím, že ovlivňuje proteosyntézu. Při tomto metabolickém procesu se z aminokyselin tvoří proteiny, které jsou základním stavebním kamenem svalů. Když tedy lidské tělo proteosyntézou vytváří proteiny, dochází k růstu a zvýšení objemu svalové hmoty.
- Zlepšuje spalování tuků, čímž napomáhá hubnutí a udržování štíhlé postavy. S vyšší hladinou testosteronu je omezena tvorba nových tukových buněk. A naopak nízká hladina testosteronu je rizikovým faktorem pro rozvoj obezity.
- Vede k lepším silovým i vytrvalostním výkonům.
- Urychluje regeneraci po tréninku, a tak může sportovec trénovat častěji a s vyšší intenzitou.
- Do tréninku přináší více motivace, soutěživosti a výbušnosti.
Kromě výše uvedeného výčtu podporuje testosteron i celkové zdraví. Vyšší hladina testosteronu bývá podle některých studií spojován se snížením rizika kardiovaskulárních onemocnění. Dále je testosteron důležitý pro zdraví kostí a udržování normální hladiny krevního tlaku. Tím tedy přispívá k celkovému zdraví jedince, což je pro podávání maximálních sportovních výkonů rovněž důležité.
Účinky testosteronu na sportovní výkonnost ostatně potvrzuje fakt, že je jeho užívání v profesionálním sportu považováno za nedovolený doping. V rámci některých sportů nebo disciplín dokonce existují i limity pro přirozenou hladinu testosteronu. To se zatím týká především ženského sportu, kdy byla vyšší výkonnost některých atletek dávána do souvislosti s jejich přirozeně vysokou hladinou testosteronu. Dané sportovkyně tak musely v některých případech změnit disciplínu, nebo jim nebyl umožněn start v rámci některých soutěží.
Pro lepší výkon v jakémkoliv sportu
Se zvyšující se hladinou testosteronu v těle dochází ke snadnějšímu a rychlejšímu růstu svalové hmoty. Kromě tohoto nejznámějšího účinku přináší ovšem testosteron v souvislosti se sportovním výkonem i další benefity, jako lepší spalování tuků, urychlení regenerace nebo více síly i vytrvalosti během tréninku. Všechny tyto výhody oceníte, ať už se věnujete prakticky jakémukoliv sportu od posilování a kulturistiky přes běh, plavání či lyžování až po cyklistiku, házenou či fotbal.