K potřebnému množství živin na podporu přirozené tvorby testosteronu si můžeme pomoci různými bylinnými extrakty nebo doplňky stravy.
Je ale nutné si uvědomit, že k poklesu testosteronu dochází zcela přirozeně z mnoha různých aspektů, které jsme probrali zde: Nedostatek testosteronu: proč k němu dochází a co s tím?. Je tedy potřeba mít na paměti, že podpůrné tablety, ani zdravý životní styl v určitých případech nemusí stačit. To především v situaci, kdy je vaše hladina testosteronu opravdu nízká či v momentě, kdy za nízkou hladinou testosteronu stojí zdravotní problémy. V takových případech je vždy potřeba vyhledat odborníka, který vás podrobí lékařskému vyšetření.
Kotvičník zemní (tribulus terrestris)
Kotvičník zemní je asi nejznámější bylina, která se používá v kontextu přírodních testosteronových suplementů. Kotvičník má totiž spoustu pozitivních vlastností.
V první řadě má velmi pozitivní účinky na libido u mužů i žen. Studie prokazují, že se při pravidelné užívání kotvičníku mužům zlepšila produkce spermií a kvalita erekce. Časopis Cryobiology (2017) publikoval, že byly u kotvičníku mimo jiné prokázány pozitivní účinky na pohyblivost a životaschopnost lidských spermií.
Došlo ke zvýšení libida a obecně ke zvýšení pohlavních hormonů - testosteronu, dehydroepiandrosteronu, dihydrotestosteronu, dehydroepiandrosteron sulfátu a luteinizačního hormonu.
Pokud zvažujete zařadit kotvičník mezi pravidelně konzumované doplňky stravy, pak můžeme doporučit podívat se po přípravcích, které kromě kotvičníku obsahují i pískavici řecké seno.
Ženšen
Ginsenosidy, které jsou obsaženy ve všech druzích ženšenů, mají prokazatelně pozitivní účinky na lidský organismus. Ženšen se v tradiční medicíně využívá už od nepaměti, například v tradiční čínské medicíně je hojně využíván ke zvýšení libida.
Moderní medicína účinky ženšenu také potvrzuje, několik studií odhalilo, že užívání ženšenu má pozitivní vliv na zvýšení počtu a zkvalitnění spermií. Také se díky studiím prokázalo, že ginsenosidy pomáhají zvýšit hladinu testosteronu. Důležitou roli hraje ženšen třeba i při podpoře imunitního systému, napomáhání s lepším zvládáním stresových situacích nebo třeba s oddálením fyzické únavy.
Nejčastějším druhem ženšenu, o kterém se mluví v kontextu s testosteronem, je indický ženšen též známý jako ashwagandha. Právě ashwagandhu doporučujeme zařadit do vašeho repertoáru, pokud hledáte doplňky stravy na podporu testosteronu.
Zinek
Dostatečné množství zinku v lidském těle je jedním ze zásadních předpokladů k tomu, aby byla hladina testosteronu v optimálních hodnotách. Zinek má totiž jedinečnou funkci nejen testosteron utvářet, ale zároveň zabraňuje jeho rozkladu na estrogeny. Mnoho studií opravdu zaznamenalo, že nedostatek zinku může vést k nízké hladině testosteronu.
Kromě toho hraje zinek důležitou roli v celém imunitním systému, jeho nedostatek se tedy může projevovat v podobě oslabené imunity, díky které je tělo náchylnějším k všemožným druhům onemocnění. Právě proto by se na udržování jeho optimální hladiny měl brát zřetel.
Nedostatek zinku v těle se může projevovat i zvýšenou tvorbou akné, sníženou výkonností nebo třeba zhoršením kvality vlasů a nehtů.
Nejjednodušší cestou, jak udržovat hladinu zinku ve správných hodnotách je užívání doplňků stravy s jeho obsahem. Doporučujeme pořídit chelátovou formu zinku, která je pro lidské tělo nejlépe vstřebatelná.
Dalšími zdroji zinku jsou například tyto potraviny:
- Hovězí maso
- Ústřice
- Krabí maso
- Fazole
- Kešu oříšky
Vitamín D
Na cestě k podpoření testosteronu byste určitě neměli zapomenout na vitamín D! V dnešní době již existují prokazatelné podklady k tvrzení, že vitamín D skutečně dokáže povzbudit tvorbu testosteronu. Dalším obrovským benefitem vitamínu D je jeho schopnost působit preventivně proti srdečním chorobám a rakovině. Také je významný tím, že pomáhá lidskému tělu přijímat a využívat vápník a fosfor, což jsou zásadní minerály pro stavbu kostí.
Studie z roku 2011 (Effect of vitamin D supplementation on testosterone levels in men) testovala účinky vitamínu D na několika dospělých mužích. Část z nich dostávala denní dávku 3332 I.U. vitamínu D. Část z nich užívala po dobu experimentu pouze placebo. Výsledky této studie říkají, že se hladina testosteronu u zdravých mužů, kteří brali vitamín D, zvýšila o více než 25 %.
Vitamín D se získává především prostřednictvím UV záření. Nejlepším zdrojem vitamínu D je tedy styk slunečního záření s pokožkou. Na jaře a v létě je doporučená doba pobytu na slunci přibližně 20-30 minut. V průběhu této doby dokáže pokožka vyprodukovat dostatečné množství vitamínu D. Poté je vhodné se namazat krémem s dostatečným ochranným faktorem, aby nedošlo ke spálení kůže.
V podzimních a zimních měsících nemějte strach sáhnout po vitamínu D v podobě tablet, vaše tělo vám bude vděčné.
Pískavice řecké seno
Pískavice řecké seno známá i jako Fenugreek je rostlina, která je od nepaměti využívána tradiční medicínou. Využívala se k léčení otoků, kašle, nevolnosti nebo třeba při problémech s trávením. Asi nejznámější využití mají její drcená semena v indické kuchyni, kde jsou součástí kari koření nebo třeba tradičního indického chutney.
Studie z roku 2020 (Effect of fenugreek extract supplement on testosterone levels in male: A meta-analysis of clinical trials) odhalila, že užívání doplňků stravy s extraktem z pískavice u testovaných jedinců prokazatelně zvýšilo hladinu testosteronu. Dále se ukázalo, že fenugreek dokáže snižovat degradaci mužského pohlavního hormonu v lidském organismu.
Existují i další studie, které se účinky pískavice zabývaly na lidských subjektech. Testovalo se různé dávkování na různé typy mužů a výsledky hovoří o tom, že pískavice řecké seno může být nápomocná při snaze o zvýšení testosteronu.
Doplňků stravy obsahující extrakt z fenugreek v dnešní době na trhu seženete opravdu mnoho. Můžete vybírat i z kombinací s dalšími bylinami, podle vlastní potřeby.
ZMA
ZMA je doplněk stravy, který v jedné kapsli kombinuje tři složky a to: zinek, hořčík a vitamín B6. Toto spojení ocení především sportovci, protože kombinace těchto látek kromě podpory produkce testosteronu napomáhá obecně při budování svalové hmoty, zvyšování fyzické síly a vytrvalosti. Pozitivní účinky má ZMA i na kvalitu vašeho spánku.