Testosteron je steroidní hormon ze skupiny androgenů, který obecně považujeme za mužský pohlavní hormon. Tvořen je ze ⅔ ve varlatech, konkrétně Leydigovými buňkami, a ⅓ v nadledvinách.
Jaké jsou funkce testosteronu?
Testosteron v lidském těle hraje spoustu velmi podstatných rolí a plní mnoho funkcí. Mezi ty nejdůležitější patří:
- V embryonálním období určuje vývoj mužského fenotypu
- Je nezbytný pro růst a vývoj pohlavních orgánů
- Podílí se na vývoji sekundárních pohlavních znaků: růst ochlupení a svalové hmoty, hloubka hlasu, ...
- Významný vliv na libido a sexuální schopnosti
- Stimuluje spermatogenezi
- Má významnou roli v prevenci osteoporózy
- Ovlivňuje nárust svalové hmoty, napomáhá k regeneraci
- Podílí se na psychickém rozpoložení jedince
Proč hladina testosteronu klesá?
Hladina testosteronu se v průběhu života muže mění a její pokles je zcela přirozený. Jeho hladina je nejvyšší ve věkovém rozmezí od 20 do 25 let, poté dochází k jeho poklesu. Obecně lze říci, že od 30. roku života muže dochází k poklesu testosteronu o cca 1 % ročně.
Nové studie dokonce potvrzují dlouho spekulované téma. Ukazují totiž, že k poklesu hladiny testosteronu u mužů ve srovnání s dřívější generací dochází již od velmi mladého věku. Americká studie z roku 2020, která mezi roky 1999-2016 sledovala přes 4000 mužů v různých věkových skupinách (15-19 let, 20-29 let, 30-39 let), přináší výsledky, které ukazují, že mezi všemi skupinami došlo k poklesu hladiny testosteronu průměrně o 20 %.
Odborníci se shodují, že mezi nejzásadnější faktory, které celkový pokles testosteronu zesilují a urychlují patří:
- Nedostatek fyzické aktivity
- Nadváha
- Špatná životospráva
- Hektický životní styl
- Velká vytíženost a minimum odpočinku
- Dlouhodobý stres
- Častá konzumace alkoholu a jiných návykových látek
Jaké příčiny mohou snižovat testosteron?
Za nedostatkem testosteronu se může schovávat spousta věcí od obyčejného stárnutí až po závažné zdravotní komplikace. Může se jednat o poruchy či onemocnění v oblasti varlat, dědičné choroby, poruchy hypothalamu či hypofýzy a jiné.
Jak se projevuje nedostatek testosteronu u dospělých mužů?
Příznaků nedostatku testosteronu je mnoho, často je jeden problém navázaný na další a vytváří tak začarovaný kruh. Obecně platí i to, že většina mužů tyto problémy připisuje stáří, přepracovanosti, nedostatku odpočinku či dlouhodobému stresu a nevyhledá tedy včas odborníka, který by zkontroloval, zda za obtížemi nemůže být problém zdravotního charakteru. Mezi nejčastější příznaky nízké hladiny testosteronu, se kterými se i my nejčastěji setkáváme, patří:
- Ztráta fyzické i psychické síly
- Častá únava a problémy se spánkem
- Náladovost, depresivní a úzkostné stavy
- Snížený zájem o sex i masturbaci
- Problémy s erekcí
- Snížená motivace cokoli dělat
- Problémy se soustředěním a pamětí
- Ztráta svalové hmoty
- Navýšení množství tuku
Jaké jsou možnosti léčby nízké hladiny testosteronu?
V první linii je při potížích se sníženým testosteronem vždy zapotřebí nejdříve stimulovat jeho přirozenou produkci. Cesta jak zvýšit hladinu testosteronu je zrádná v tom, že ačkoli se velmi snadno řekne, že dodržovat zásady zdravého životního stylu je snadné, realita je bohužel opačná. Obecně to ale znamená optimalizovat spánkový režim, jídelníček, cvičební a pohybový režim, redukovat nadváhu, minimalizovat příjem alkoholu a jiných návykových látek, eliminovat chronický stres, aj.
Když tato opatření nevedou k žádoucím změnám, je na místě pátrat po organických příčinách sníženého testosteronu nebo jiných patologiích, které by mohly být zodpovědné za přítomné symptomy.
Teprve poté je možné zahájit testosteronovou terapii, tedy exogenní podávání testosteronu s útlumem endogenní produkce. Zároveň je potřeba zmínit, že ne každý muž je vhodným kandidátem pro testosteronovou terapii. Před vstupem do léčby jsou zájemcům zhotovovány rozsáhlé krevní testy a série lékařských vyšetření, které určí, zda je možné daného zájemce do léčby testosteronem vůbec zařadit.
Obecně ale platí, že TRT (substituční terapie testosteronem) má své místo tam, kde z různých důvodů není možné dosáhnout dostatečné přirozené produkce testosteronu ani při optimalizaci faktorů životosprávy.