V pracovním tempu dnešní doby si jen málokdo najde čas vyladit ještě svoji fyzickou stránku, o té duševní už nemůže být řeč vůbec. Přitom právě duševní pohoda je pro zvládání vysokého životního nasazení důležitá. Jen ten, kdo je v duševní pohodě, dokáže přijímat a správně zpracovávat informace, řešit problémy, logicky uvažovat a vytvářet nové projekty. Důležitá je i pro schopnost adaptace na nové situace, pro komunikaci a zvládání emocí.
Duševní nepohoda má mnoho příčin, od těch fyzických, přes problémy v sociální rovině až po nedostatek a nerovnováhu důležitých látek v organismu. Jednou z oněch důležitých látek, které ovlivňují jak fyzický, tak i celkový psychický stav, je testosteron. Tento hormon si tělo dokáže vytvářet přirozenou cestou, jeho produkci však zhoršuje dlouhodobý stres, špatná životospráva i nedostatek pohybu. Je to takový začarovaný kruh, kdy se člověk necítí dobře v žádném ohledu a často prostě rezignuje. Vše se ale dá řešit, a i zpomalené důležité procesy v těle, je často možné znovu nastartovat. Jednou z důležitých činností, které mohou pomoci navrátit tělu rovnováhu, zbrzdit rychlý úbytek hladiny testosteronu a dodat novou radost a energii, je psychohygiena.
Co je to psychohygiena
Psychohygiena je soubor činností, jednoduchý návod, jak upravit životní styl a životní podmínky takovým způsobem, aby se stal člověk vyrovnanějším a odolnějším vůči nepříznivým vnějším vlivům. Protože když dokážeme předcházet psychickým obtížím, minimalizujeme i potíže somatické.
Základy psychohygieny:
- dostatek spánku – Kolik hodin potřebuje člověk spát, je individuální záležitost. Obecně lze ale doporučit 7 až 8 hodin spánku v pevně stanovený čas
- dostatek denního světla, v tomto případě se počítá i krátká procházka během dne,
- vyvážená a zdravá strava, která udržuje tělo v kondici a podporuje psychické zdraví a sebevědomí,
- správné hospodaření s časem, kdy vedle času věnovanému práci, je třeba nezapomínat na dostatečnou dávku relaxace,
- relaxační a autoregulační cvičení, která pomáhají k cílevědomému zvládání stresu a podpoře duševní vyrovnanosti,
- aktivní pohyb, který taktéž udržuje naše tělo v kondici.
Ne ve všech případech je ale možné znovu nastartovat přirozenou tvorbu testosteronu v těle pouhou změnou životního stylu a péčí o duševní zdraví. Mnohdy je nutné vložit se do rukou odborníka a optimalizovat hladinu tohoto nepostradatelného hormonu za pomoci testosteronové léčby. Mnoho mužů ale o takové variantě vůbec neuvažuje, stydí se sami před sebou i před svým nejbližším okolím a problémy, které v nemalé míře ovlivňují jejich život, raději neřeší. S nastavením životních změn, nejistotou, vlastní vůlí i komunikací s nejbližším okolím může pomoci zkušený terapeut. „Ať už vás trápí cokoliv, nevíte kudy kam a nemáte si s kým promluvit, terapeut je člověk, na kterého se můžete s důvěrou obrátit. Je za všech okolností diskrétní a nikdy nesoudí. Jeho prací je pozorně si vás vyslechnout a prostřednictvím správně cílených otázek vás nasměrovat na cestu k pochopení sebe sama. Zároveň je online terapie jednoduchá, anonymní a nezávazná cesta, jak se spojit s odborníkem,“ říká Hana Haisová z online projektu Terap.io, který úzce spolupracuje s testosteronovou klinikou ALPHALABS.