Jak získat motivaci a dlouhodobě ji udržet

Motivace je pro spokojenost klíčová. Chybí vám? Naučte se efektivní kroky, jak motivaci znovu najít. 👉 Objednejte se na konzultaci zdarma v ALPHALABS.

Jak najít motivaci a neztratit ji: Praktické tipy pro muže

Máte za to, že motivace je jen buzzword dnešní doby a k dosahování cílů je potřeba hlavně disciplína? Pak nemůžete být dále od pravdy. Motivace je důležitý vnitřní pohon, který nás vede k dosažení cílů, řešení problémů i překonávání překážek. Proč nám ale někdy životní motivace chybí? A jak ji znovu najít? Tento článek nabízí praktické rady a tipy, jak posílit vnitřní motivaci, obnovit chuť do života a udržet ji dlouhodobě.

Co je motivace a proč je tak důležitá?

Motivace je složitý proces, který nás vede k činům. Jinými slovy: Motivace představuje hnací motor našich životů. Jistě jste už slyšeli, že existují dva hlavní typy motivace:

  • Vnitřní motivace: Pochází z našich vlastních hodnot, zájmů a vášní. Tento typ motivace je kvalitnější, protože je dlouhodobější, trvalejší, a hlavně ukotvený v naší osobnosti. Právě tento typ motivace je klíčový pro dlouhodobě úspěšný a spokojený život.
  • Vnější (externí) motivace: Přichází z okolí, například formou odměn, uznání nebo tlaku společnosti. Obvykle funguje spíše krátkodobě, ale může nám také pomoci (přestože se považuje za méně kvalitní druh motivace, právě z důvodu její krátkodobosti).

Co k tomu doplňuje sebedeterminační teorie (SDT)?

Sebedeterminační teorie (Self-Determination Theory) vychází z práce od Edwarda Deciho a Richarda Ryana. Jedná se o makroteorii motivace, která zahrnuje několik dílčích teorií. Rozděluje motivaci do 6 různých typů motivace, přičemž vedou od nejméně kvalitní (1) po nejvíce kvalitní (6): 

  • Nulová motivace (amotivace) – absence motivace, kdy člověk nevidí smysl v dané činnosti, nebo si nevěří, že je schopen ji vykonat.
  • Vnější kontrola (kompliance) – motivace na základě odměn nebo trestů (např. dodržujete 50 v obci ne proto, že byste to tak nutně chtěli, ale proto, že její překročení může vést k pokutě).
  • Motivace hnaná egem – motivace vycházející z potřeby získat souhlas ostatních nebo vyhnout se kritice.
  • Identifikovaná regulace – vykonáváte danou činnost, protože odpovídá vašim osobním cílům a hodnotám.
  • Integrovaná regulace – činnost se stává součástí identity člověka, např. „chodím běhat, protože jsem běžec“.
  • Vnitřní motivace – nejvyšší kvalita motivace, kdy člověk vykonává činnost z vlastní radosti nebo zájmu.

Zajímavostí je, že se můžou některé typy motivace vyskytovat současně.

Ztráta motivace: Proč k ní vůbec dochází?

U SDT ještě chvíli zůstaneme. Podle ní jsou pro motivaci klíčové tři základní psychologické potřeby: autonomie (= pocit, že máme kontrolu nad svými rozhodnutími a jednáme na základě vlastní vůle), kompetence (= potřeba cítit se schopný a dosahovat svých cílů) a sounáležitost (= potřeba cítit se propojený s druhými a být přijímán komunitou či blízkými osobami​).

Pokud jeden ze tří klíčových aspektů chybí, může to mít negativní dopad na motivaci, duševní zdraví a celkový pocit spokojenosti. 

Nicméně, ztráta motivace do života může mít i další příčiny:

  • Vyčerpání: Fyzické i psychické přetížení nás často odpojuje od našich cílů.
  • Nereálné cíle: Pokud jsou cíle příliš vzdálené nebo obtížně dosažitelné, mohou nám přinášet frustraci namísto radosti.
  • Negativní prostředí: Toxické vztahy nebo nedostatek podpory mohou znemožnit rozvoj motivace.

Tip pro lepší vztahy: Přečtěte si náš článek na téma komunikace ve vztazích. S ní je všechno snazší.

  • Pokles hladiny testosteronu: Hormonální nerovnováha může negativně ovlivnit naše sebevědomí, životní energii a také motivaci.

Motivace a testosteron: Jak spolu souvisejí?

Testosteron je klíčový hormon, který ovlivňuje naši fyzickou energii, psychickou pohodu a vnitřní motivaci. Když je jeho hladina nízká, můžete pociťovat:

  • Apatii a vyčerpání: Nedostatek energie a životní radosti.
  • Pokles sebevědomí: Nižší hladina testosteronu oslabuje pocit odhodlání.
  • Horší fyzický výkon: Pokles výkonu může snižovat vaše nasazení a ochotu pustit se do nových výzev.

Tip na čtení: 5 signálů, které vás mohou upozornit na to, že máte problém s nedostatkem testosteronu

Jak testosteron ovlivňuje vnitřní motivaci?

Vyšší hladiny testosteronu podporují odvahu, soutěživost a chuť riskovat. Naopak pokles hladiny tohoto hormonu vede k menší iniciativě a často i k pocitu stagnace

Objednejte se na měření hladiny testosteronu v ALPHALABS, kde vám naši odborníci pomohou zjistit, zda právě tento problém není příčinou vaší ztráty motivace. Proces měření je rychlý, neinvazivní a poskytne vám jasné odpovědi. A pokud se potvrdí, že za tím stojí právě tento problém, nabídneme vám vhodné řešení optimalizace testosteronu.

Jak získat motivaci zpět?

1. Naplňte své tři základní psychologické potřeby

Ano, jsme zpět u sebedeterminační teorie. 

Cítíte, že máte potřebné dovednosti k činnosti, ke které se chcete motivovat? Pokud ne, doučte se ji

Jste obklopeni lidmi, kteří vás v dosažení cíle podporují? Jestliže ne, může být vhodné najít si skupinu podobně smýšlejících lidí.

Máte pocit, že máte možnost volby? V případě, že cítíte, že musíte, je nutné hledat hlouběji. Možná si musíte nastavit hranice, nebo zapátrat, jestli nezměnit cíl. 

Ukažme si to na příkladu. Chcete se motivovat k tomu chodit pravidelně cvičit do posilovny. Abyste se k tomu podle sebedeterminační teorie motivovali, měli byste se cítit jistí v kramflecích – tj. vědět, jak cviky provádět a mít sestavený smysluplný tréninkový plán (= kompetence). Také byste se v daném fitku měli cítit dobře, případně si tam dokonce najít parťáka (= sounáležitost). V neposlední řadě byste měli mít pocit, že nad svými rozhodnutími máte kontrolu, a tedy se např. jednou můžete rozhodnout, že půjdete v pondělí, a další týden, že půjdete až ve středu – anebo že si místo silového tréninku v posilovně půjdete třeba zaplavat (= autonomie).

2. Najděte svůj smysl

Motivace vychází z pocitu smysluplnosti. Zamyslete se nad tím, co vás baví, naplňuje a dělá váš život hodnotnějším. 

3. Stanovte si reálné cíle

Zapište si své cíle. Možná jsou to velké cíle – pak si je rozdělte na menší cíle a kroky, které k dosažení každého z nich vedou. Každý malý úspěch posiluje vaši motivaci i sebedůvěru. Například pokud chcete uběhnout maraton, začněte s procházkami jen krátkými 10 minutovým běhy.

4. Obklopte se pozitivním prostředím

Inspirativní lidé, čisté a uklizené prostředí nebo motivační knihy vám mohou pomoci obnovit chuť do života. Negativní vlivy se naopak snažte eliminovat.

5. Najděte si kouče

Ztráta motivace potká každého, ale není nutné to řešit sám. Kouč může být přesně tím, kdo vás vrátí zpět na správnou cestu. Kouč vám pomůže najít příčiny ztráty motivace a nastaví cíle, které odpovídají vašim potřebám. Také vám ukáže, že na to máte, a pomůže překonat překážky, které vás brzdí. 

Jak si udržet motivaci dlouhodobě?

Pravidelně si připomínejte své "proč"

Každý den si vzpomeňte na důvod, proč jste začali. Tento malý rituál pomáhá udržet váš zájem o cíl.

Odměňujte se

Po dosažení každého dílčího cíle se odměňte. Malá radost, jako dobrý oběd nebo volné odpoledne, vás může motivovat k dalším krokům.

Buďte flexibilní

Pokud se vaše cíle změní, nebojte se je upravit. Někdy je cesta k úspěchu plná neočekávaných změn.

Potřebujete nový impuls?

Pokud se potýkáte s dlouhodobou ztrátou motivace k životu a žádné z těchto tipů nepomáhají, můžete zvážit profesionální podporu. Začněte konzultací zdarma u nás v ALPHALABS – stačí kliknout na žluté tlačítko v horním rohu. 

Mohlo by vás také zajímat:

Nízká hladina testosteronu – co by měl vědět každý muž?

Buďte opět na vrcholu svých sil

Zjistěte, jak můžeme pomoci i vám cítit se skvěle. Ozvěte se nám a získejte bezplatnou konzultaci.

Konzultace zdarma

Kliniky LABS1503

ALPHALABS je součástí rodiny klinik LABS1503, které od roku 2015 umožňují lidem vypadat, cítit se a žít lépe, mít kontrolu nad svým zevnějškem a milovat svoje tělo. Neustále sledujeme trendy, testujeme je, inovujeme, vývojem přivádíme k dokonalosti a nabízíme vám je tak, že jsou dostupné.

Bezplatná konzultace